KULTURNI CENTAR NOVI PAZAR
Grad Novi Pazar je bogat kulturno – istorijskim i umetničkim vrednostima, što oživotvorava ideje koje su, pre svega, zasnovane na očuvanju i društvenoj afirmaciji kulturne baštine. Uz značaj prisustva tih vrednosti i lepota, plan kulturnog razvoja podrazumeva i nove oblike kreativnog ispoljavanja. Novi Pazar, kroz institucije kulture, neguje kulturna dobra gradeći na njihovom biću i novim kulturnim ostvarenjima, savremenu viziju svog razvoja.
Instituacionalno bavljenje kulturom u Novom Pazaru veže se za osnivanje Radničkog univerziteta, 27. aprila 1963. godine. Deceniju kasnije organizovan je Radnički univerzitet ’’Oslobođenje’’ u Novom Pazaru sa radnim jedinicama: Društveni klub, Biblioteka, Centar za obrazovanje, Kultuno – zabavni centar, Muzička škola i Služba zajedničkih poslova. Pod nazivom Dom kulture ’’Oslobođenje’’ Novi Pazar, ova ustanova deluje od 1983. godine pa sve do februara 2010. godine kada je donešena odluka o preimenovanju naziva Dom kulture ’’Oslobođenje’’ u Kulturni centar Novi Pazar.
Danas institucija sarađuje sa svim društvenim ustanovama u okruženju, nevladinim organizacijama i verskim instituacijama. Organizacijom kulturnih programa i manifestacija, a u cilju zadovoljavanja kulturnih potreba građana ovog prostora, Kulturni centar neguje, razvija i afirmiše kulturu kako tradicionalnu tako i savremenu. Kulturni centar je prepoznatljiv po mnogobrojnim kulturnim mnifestacijama uz stalno organizovanje raznovrsnih programa, pozorišnih i filmskih predstava, koncerata, izložbi, promocija smotri amaterskog stvaralaštva (dramskog, folklornog, muzičkog, likovnog, književnog, i drugog). Kroz Festival stvaralaštva mladih, na kojem učestvuju učenici odnovnih i srednjih škola sa teritorije Grada Novog Pazara, takmičenjem u besedništvu za srednjoškolce i studente i književnom nagradom ’’Aladin Lukač’’, Kulturni centar je otvorio prostor za afirmaciju mladih talenata.
U Galeriji MMC organizuje se niz kulturnih događaja koji svojim sadržajem zadovoljavaju ljubitelje likovnog, muzičkog i književnog stvaralaštva. To uključuje i scenska zbivanja poput modnih revija, tribina, predavanja i okruglih stolova na različite teme. S obzirom na pokidane veze postmodernog sveta, neophodna je uloga kulturnih i umetničkih sadržaja u reanimaciji, artikulaciji i ponovnoj strukturalizaciji kulturno – umetničkih fenomena. Upravo likovne kolonije su deo jednog takvog umetničkog angažmana koji doprinosi realizaciji ideje povezivanja, gde se umetnici iz različitih država informišu i razmenjuju svoja iskustva i metode rada. Na tim premisama počivaju i ideje likovnih kolonija ’’Sopoćanska viđenja’’ i ’’Sandžak – inspiracija umjetnika’’, koje su jedne od najreprezentativnijih smotri te vrste u zemlji.
Od svog osnivanja, ova ustanova je nosilac najznačajnijih kulturnih dešavanja u gradu. Jedan od prioriteta ustanove je i saradnja sa nevladinim organizacijama i udruženjima koja svojim delovanjem daju podsticaj i doprinos kulturnom stvaralaštvu.
Vođeni idejom da programi trebaju, pre svega, biti u skladu sa kulturnim potrebama građana, pažnju publike fokusiramo i na projekte humanističkog karaktera sa ciljem razmenjivanja ideja i iskustava, a u cilju ostvarenja sveopšteg kulturnog fronta.
ODBOR:
Upravni odbor Kulturnog centra:
- Nafija Džanković, predsednica
- Almira Suljević, član
- Aladin Imamović, član
- Aleksandar Radović, član
- Rešad Prtinac, član