Gradimir Gojer (Mostar 1951.) je bosanskohercegovački pisac, redatelj i teatrolog.
Objavio je knjige iz oblasti teatrologije, književne kritike i istorije književnosti, zatim knjige u kojima su sabrani njegovi publicistički tekstovi kao i zbirke poezije. Publicirao je i libreta za balet ’’Maskerata’’ (prema istoimenoj Krležinoj legendi), ’’Dubrovački kantuni’’ (prema glazbi Đela Jusića), ’’Katarina jedna bosanska fantazgomija’’ i ’’Omer i Merima’’’.
Književni uraci su mu prevođeni na makedonski, engleski, norveški, poljski i rumunski jezik.
Svoje najznačajnije pozorišne režije ostvario je prema delima Ibsena, Dostojevskog, Krleže, Sterije, Ionesca, Čehova, Sušića, Ibrišimovića, Topčića, Kajana, Gavrana, Kiša i drugih velikih književnika u teatrima Sarajeva, Tuzle, Zenice, Banja Luke, Mostara, Splita, Rijeke, Beograda, Prijedora, Bitole, itd. Specifičnost njegovog teatrološkog rada su teatrografsko-muzikološka dela posvećena Ivici Šariću, Đelu Jusiću i Vladi Jokanoviću, koji su pionirski pothvati u toj vrsti literature u BiH, kao i sintetska monografija ’’Karijatide scenske umjetnosti’’, koja jezikom eseja govori o najznačajnijim stvaraocima u oblasti teatra u Sarajevu od Drugog svjetskog rata do danas.
Jedan je od osnivača Mostarskog teatra mladih i Sarajevskog ratnog teatra – SARTR, pozorišta koje je bilo aktivno sve vreme rata u BiH i u kojem je Gojer takođe aktivno radio. Osnovao je i vodio Umjetničku akciju Krleža, hotel Europa, Stari Grad, koja je izvođena na lokalitetima općine Stari Grad, Sarajevo. U dva mandata obnašao je dužnost predsednika Društva pisaca Bosne i Hercegovine.
Bio je direktor i umetnički voditelj Pozorišta mladih Sarajevo, direktor i umetnički rukovodilac Kamernog teatra 55, direktor Poslovne zajednice profesionalnih pozorišta BiH i direktor Narodnog pozorišta Sarajevo. Predavao je u svojstvu vanrednog profesora predmete Pozorišna režija i Historija pozorišne režije na Akademiji scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, kao i predmet Historija južnoslavenske drame i teatra na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru.
Bio je dogradonačelnik Grada Sarajeva, predsednik Upravnog odbora Narodnog pozorišta Tuzla i predsednik UO Radio-televizije BiH kao i član upravnog odbora Likovne akademije Sarajevo. Bio je jedan od vodećih protagonista i organizatora pokreta duhovnog otpora agresiji na Sarajevo i BiH. Surađivao je sa najznačajnijim bh. listovima i časopisima: ’’Izraz’’, ’’Život’’, ’’Diwan’’, ’’Bosanska vila’’,’’Most’’, gdje je jedno vreme obavljao i dužnost urednika.
Član je Hrvatskog društva za znanost i umjetnost, akademik Mediteranske akademije iz Struge (Makedonija) te počasni član Crnogorskog narodnog pozorišta u Podgorici.
Za svoj teatarski rad nagrađen je Šestoaprilskom nagradom Grada Sarajeva, kao i brojnim nagradama na teatarskim festivalima. Dobitnik je prestižne nagrade za poetsko stvaralaštvo ’’Kočićevo pero’’, nagrade iz oblasti dramske pedagogije’’Grozdanin Kikot’’. Pripala mu je i nagrada ’’Sloboda Međunarodnog centra za mir u Sarajevu’’, kao i priznanje’’ Mimar mira’’ Centra za mir i multietničku saradnju iz Mostara. Tokom rata u Bosni i Hercegovini, Gojeru je dodeljeno visoko priznanje ’’Hrvatsko glumište’’, od Društva dramskih umjetnika Republike Hrvatske za vođenje Kamernog teatra 55 tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu i za plodonosnu suradnju sa teatarskim uposlenicima Republike Hrvatske.
Gojer redovno objavljuje kolumne i eseje na portalu www.tacno.net i u mostarskom ’’Dnevnom listu’’, a kolumnista je uglednog crnogorskog nezavisnog nedjeljnika ’’Monitor’’.
Živi i radi u Sarajevu.