Štampano izdanje Kulturnog centra Novi Pazar
MONOGRAFIJA KNJIŽEVNE NAGRADE „ALADIN LUKAČ“ 2005–2018
„Ova monografija svojevrsna je rekapitulacija koja sagledava šta je u periodu od 12 godina donosila kulturnom životu Novog Pazara i poeziji samoj, budući da je dodeljivana za najbolju pesničku zbirku mladih pesnika (do 27 godina) sa prostora bivše Jugoslavije“
* * *
Kulturni centar Novi Pazar izdavač je monografije Književna nagrade „Aladin Lukač“, koja obuhvata period od osnivanja nagrade pa do današnjih dana. Njen priređivač je Hasna Ziljkić, radnik u ovoj kulturnoj ustanovi.
Nagrada „Aladin Lukač“ osnovana je 2005. godine, ustanovio ju je Kulturni centar Novi Pazar, i nosi ime po pesniku iz Novog Pazara – Aladinu Lukaču, rođenom 4. 2. 1976, koji je izgubio život 31. jula 2003. godine u saobraćajnoj nesreći u Gorjevcu kod Bihaća. Bio je u automobilu sa drugovima Amirom Hadžiselimovićem i Rezakom Filipovićem kada ih je usmrtio kanadski oklopni transporter SFOR-a. Za života je objavio zbirku poezije „Suze čuvaju hromi ljudi“, a posthumno su mu objavljene knjige poezije: „Gitare morte“, „U dnu kamena“, „U suzi ugravirana tuga“ i „Bramaputra“. Aladinovu pesničku zaostavštinu istraživao je njegov otac Šerif Lukač, profesor, a objavljivanje njegovih zbirki poezije pomogli su brojni ljubitelji knjige.
Nagrada „Aladin Lukač“ dodeljuje se mladim autorima starosti do 27 godina za zbirku poezije koja je objavljena u minuloj godini, na jezicima naroda sa naših prostora, odnosno na jezicima koji su međusobno srodni (srpskom, bosanskom, hrvatskom, crnogorskom…).
O značaju ove nagrade, u uvodnom delu monografije direktor Husein Memić, u ime izdavača Kulturnog centra, kaže:
„Književna nagrada ‘Aladin Lukač’, koju godinama unazad dodeljuje Kulturni centar Novi Pazar, imala je višestruki značaj: prvo, samim prijavljivanjem na konkurs za ovu nagradu od strane mladih autora (do 27 godina) iz gradova Srbije i država u regionu, sa zbirkama poezije koje su objavljene u poslednjoj godini, postignuto je da rukopise mladih autora – njihove ideje, vizije imamo na jednom mestu – to mesto je Novi Pazar; drugo, svake godine nagrada je odlazila u neki ‘drugi’ grad, što znači da je Novi Pazar, kao grad u kojem se dodeljuje ova nagrada, prezentovan u drugim sredinama na jedan pozitivan način; treće, dodeljivanjem ove nagrade mlade ljude motivišemo da stvaraju na polju pisane reči.“
Ova monografija će, prema njegovim rečima, služiti kao promoter rada Kulturnog centra Novi Pazar, ali i podsetnik na sve dosadašnje dobitnike Književne nagrade „Aladin Lukač“ – 12 laureata. „Neka ova monografija bude podsetnik na mladost, na prvence pisanih dela (uglavnom, što nije bilo pravilo), na našu instituciju, na Novi Pazar“, kazao je on.
Recenziju monografije potpisuje prof. dr. Jasmina Ahmetagić, višegodišnji član žirija za dodelu nagrade, a u njoj, između ostalog, stoji:
„Monografija o Književnoj nagradi ‘Aladin Lukač’ (2005–2018), u kojoj se osvetljava pređeni put od ustanovljavanja nagrade preko predstavljanja njenih dobitnika, svojevrsna je rekapitulacija koja sagledava šta je u periodu od 12 godina donosila kulturnom životu Novog Pazara i poeziji samoj, budući da je dodeljivana za najbolju pesničku zbirku mladih pesnika (do 27 godina) sa prostora bivše Jugoslavije. Prepoznavanje novih, izrazitih i autentičnih pesničkih glasova, što je (barem u načelu) cilj svake književne nagrade, uvek znači i podsećanje na vrednosti, a obelodanjivanje i (re)definisanje književnih kriterijuma neizbežno utiče na kulturni život, tim više što je sredina u kojoj se sve odvija manja.
Ustanovljavanjem nagrade ‘Aladin Lukač’ i živom aktivnošću oko nje, Novi Pazar je okupljao mlade pesnike iz gotovo svih krajeva bivše Jugoslavije, načinivši od pesnikovog preranog završenog života simbol – to je vedro-radosni simbol stremljenja nad ponorom, kontinuiteta, poštovanja književne tradicije i okupljanja oko lepe, duboke i smislene reči. Sama svečanost dodeljivanje nagrade, kojoj sam nekoliko godina kao član žirija prisustvovala, uvek je bila ispunjena mešavinom sete i vedrine i značila je hod ka budućnosti kroz negovanje kulture sećanja. Dalo je to samom činu nagrađivanja jednu svečanu ozbiljnost, tako retku u današnjem vremenu i tako dragocenu.“
Autor naslovne strane monografije je Muhamed Đerlek Maks, poznati karikaturista i višestruki dobitnik Pjerove nagrade, dok je tehnički urednik Samer Jusović.
U monografiji su predstavljeni svi dobtnici ove nagrade do 2018. godine – sadrži podatke o laureatima i njihovu poeziju (odlomke iz knjige), o svečanostima dodele nagrade i promociji nagrađenih knjiga, kao i fotografije.
„Kada sam krenula u realizaciju ovog projekta, bila sam u dilemi kako predstaviti i autore i njihova dela, ali i aktivnosti Kulturnog centra kada je u pitanju ova nagrada – konkurs, ostale naslove pristigle na konkurs, žiri, njihove sastanke, odluke itd. Imala sam nagrađene zbirke u rukama i određene podatke o autorima i promocijama nagrađenih zbirki, čemu želim zahvaliti svom prethodniku na ovim poslovima Murizu Čokoviću. Mada, nisam se mnogo kasno uključila u realizaciju ovog projketa – to je bilo već 2008. godine. Ali, recimo, nisam imala fotografije sa svih promocija, naročito prvih godina dodeljivanja. Zatim, bila sam pred izazovom kako predstaviti laureate, jer biografija koja je navedena u zbirci se odnosila na period njihovog života do tad – pitala sam se gde su sad ti ljudi; kako, npr., predstaviti prvu laureatkinju Mariju Raković u 2019. godini koja je izdala zbirku 2005. i dobila nagradu 2006. godine. Ali nekako je krenulo, dobilo formu i na kraju ispalo dobro, zanimljivo, kreativno; zapravo, pisati o mladosti, predstavljati poeziju mladih ljudi, koja je pritom i odabrana među drugima, proizvodi lep osećaj i predstavlja mi posebno zadovoljstvo što sam ja baš ta osoba koja je radila na monografiji“, reči su priređivača monografije Hasne Ziljkić.
O priređivaču Monografije:
Hasna Ziljkić, rođena 1981. godine, diplomirani je žurnalista i master islamske pedagogije. Radi u Kulturnom centru Novi Pazar od 2007. godine na poslovima koordinatora programa za tradicionalnu kulturu, amaterizam i dečji program.
Kao urednik i lektor radila je u Izdavačkoj kući „El-Kelimeh“ od 2006. do 2007. godine, a od 2009. do 2012. godine bila je zamenik glavnog i odgovornog urednika u časopisu „Bošnjačka riječ“. Od 2012. do 2015. godine bila je i urednik pomenutog časopisa. Takođe, uredila je i udžbenike na bosanskom jeziku za I i II razred osnovne škole, kao i brojna druga izdanja na bosanskom i srpskom jeziku, u kojima je bila i lektor.
Od 2012. do 2015. godine vrši dužnost šefa Resora za informisanje pri Nacionalnom savetu bošnjačke nacionalne manjine u Republici Srbiji sa sedištem u Novom Pazaru. Kao stalni sudski tumač za bosanski jezik pri Višem sudu u Novom Pazaru radi od 2015. godine. Aktivno objavljuje naučne i stručne radove.
Hasna Ziljkić, dobitnik je nagrade Zadužbine „Rodoljub Nićiforović“ – Velika nagrada osnivača – za doprinos afirmaciji i realizaciji programa za mlade (Festival stvaralaštva mladih – Novi Pazar), 2015. godine.
Monografiju u PDF formatu možete preuzeti ovde.