Sinoć je u prostorijama Kulturnog centra u Novom Pazaru, pred brojnim posjetiocima, dodijeljena nagrada „Amir Dautović“ Rizahu Grudi iz Novog Pazara.
Obrazloženje odluke žirija pročitala je Hasna Ziljkić, predstavnica Kulturnog centra, dok su o laureatu, njegovom radu i djelu, govorili članovi žirija: prof. dr. Sait Kačapor – univerzitetski profesor, emeritus (predsjednik), prof. dr. Redžep Škrijelj – univerzitetski profesor (član) i Enes Nikšić – pisac i publicista (član).
Uslijed službenog putovanja izvan grada te spriječenosti da prisustvuje skupu, prenijeta je čestitka direktora KC-a Huseina Memića ovogodišnjem laureatu:
„Imajući povjerenje u rad članova komisije, njihovu perceciju onoga što se dešava u našoj zajednici, a shodno njihovom iskustvu i angažovanju u toj istoj društvenoj zajednici, kao rukovodiocu ustanove koja već treću godinu zaredom dodjeljuje Nagradu „Amir Dautović“, bez uplitanja u rad stručne komisije i prihvatajući njihov prijedlog da Rizah Gruda bude ovogodišnji laureat, predstavlja mi izuzetno zadovoljstvo što kroz ovu nagradu ističemo rad i zalaganje pojedinca u cilju promovisanja kulturnih, intelektualnih i svih ljudskih vrijednosti, kroz čiju promociju utičemo i na ostatak drustvene zajednice. Profesoru Grudi iskrene čestitke, uz zahvalnost za sve učinjeno.“
Plaketu je Rizahu Grudi na svečanosti uručio Nihad Hasanović, pomoćnik gradonačelnika Novog Pazara.
Predsjednik žirija, prof. Kačapor, je u svom obraćanju kazao da su se članovi komisije u radu rukovodili onim što je rh. Amir Dautović bio za vrijeme života, ali i da su se trudili da pronađu osobu koja je najviše doprinijela na raznim poljima, i da se na završetku svake diskusije nametalo ime „Rizah Gruda.
„Mi smo pominjali i brojna druga imena, pogotovo prosvjetnih radnika, jer je i rh. Amir Dautović bio prosvjetni radnik; razmišljali smo o ljudima koji rade u nastavi i daju veliki doprinos rudareći u učionici, šireći među učenicima znanje, kulturu, nauku, umjetnost itd., ali smo se vraćali i na lica koja, pored posla u učionici, daju značajni doprinos i široj društvneoj zajednici.“
Kačapor je podsjetio na period 1981–1989. godine kada je u ulozi prosvjetnog savjetnika obilazio sve škole i imao priliku više puta da sluša predavanja Rizaha Grude koji je radio u OŠ „Rifat Burdžović Tršo“, te u vezi sa tim rekao: „Gruda spada u red onih nastavnika koji možda ne kažu mnogo, ali ono što kažu kažu jasno i afirmativno; učenici su prosto upijali znanja poput sunđera kada ga spustite na mokru površinu.“
Što se tiče ostalog angažmana Rizaha Grude, Kačapor je istakao njegovo djelovanje na političkoj sceni, kao i na polju pisane riječi, koji su imali za cilj: afirmaciju identiteta Bošnjaka u Srbiji. „Rizah je hrabro i otvoreno govorio o problemima Bošnjaka i zalagao se na svim mogućim nivoima za ostvarivanje njihovih prava“, kazao je Kačapor.
Biografija:
RIZAH GRUDA je rođen u Gusinju 1946. godine, od oca Murata i majke Rabe, rođene Tošić. Osnovnu školu je završio u Gusinju, srednju učiteljsku u Prizrenu, a studije geografije na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Prištini. Od 1968. godine živi u Novom Pazaru.
Svoj radni vijek je proveo kao profesor geografije u Osnovnoj školi „Rifat Burdžević Tršo“, u Novom Pazaru.
Objavio je sljedeće publikacije:
– Privredne aktivnosti Plavsko-gusinjske kotline (Novi Pazar, 1987),
– Sandžak u sjenci topova (Novi Pazar, 1998),
– Gusinje – od kapetanije do mjesne zajednice (Novi Pazar, 2001),
– Nacionalno biće Bošnjaka Sandžaka (Novi Pazar, 2001),
– Muslimanska bratstva u Crnoj Gori (Novi Pazar, 2001),
– Istaknuti Bošnjaci gusinjskog kraja (Novi Pazar, 2014).
U periodu od 1990. do 1995. godine bio je narodni poslanik u prvom sazivu Skupštine Republike Srbije. Bio je član Matice Bošnjaka Sandžaka (Društva za kulturu, nauku i umjetnost sa sjedištem u Novom Pazaru i Plavu). Takođe, vršio je funkciju predsjednika Bošnjačke kulturne zajednice Sandžaka u dva mandata, kao i funkciju predsjednika Savjeta visokih zvaničnika Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sandžaka (SENAT-a).
Kao funkcioner Bošnjačkog nacionalnog vijeća zadužen za Resor obrazovanja i kulture, 1992. godine je započeo projekat upisa studenata sa prostora Sandžaka na turske univerzitete i visoke škole. Tom prilikom je, o trošku Republike Turske, školovanje započelo 752 studenta. Učesnik je mnogih naučnih simpozijuma i konferencija širom svijeta na kojima je govorio o društveno-političkom i kulturnom identitetu Bošnjaka u Sandžaku.
Profesor Rizah Gruda je dao veliki doprinos razvoju književnog stvaralaštva na prostoru Sandžaka, tako što je napisao nekoliko recenzija i osvrta na rad mladih autora, kao i učestvovao na mnogim promocijama, prenoseći na taj način svoje veliko znanje i iskustvo na nove naraštaje. Član je NUNS-a (Nezavisnog udruženja novinara Srbije) od 1995. godine, kao i dopisnik više glasila u Srbiji, Crnoj Gori, BiH i dijaspori. Oženjen je i otac tri sina. Živi naizmenično u Novom Pazaru i Gusinju.