Kulturni centar Novi Pazar organizuje okrugli sto o temi: Alhamijado književnost – petak, 15. novembar, Svečana sala KC-a, 19 sati. Projekat je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
Pod pojmom alhamijado književnost podrazumijeva se književnost na narodnom jeziku pisana arebicom.
Kod naroda koji su duže vrijeme bili pod vlašću Arapa, kasnije Turaka, i gdje je književnost na orijentalnim jezicima dosezala do svoga zenita, u njenoj sjenci egzistirala je i književnost na narodnim jezicima, pisana arapskim pismom.
Narod koji je prihvatao arapski jezik i običaje (tz. Mozarapi) služio se arapskim slovima čak i kad su pisali latinske riječi.
Najstariji pronađeni tekst muslimanske književnosti na narodnom jeziku je ljubavna pjesma „Hirvat türkisi” iz 1588/89. (od Mehmeda Erdeljca), a posljednji izvorni alhamijado tekst je Fikhul-ibadat (Muhamed Seid Serdarević / Zenica 1918, objavljen u Sarajevu 1941. godine).
Posljednji alhamijado pjesnik iz Novog Pazara je Naziv Šušević, živio krajem XIX i početkom XX vijeka.
„Što god radiš – radi brate misleći
Pa će lako tvoja duša izaći.“
U razdoblju od nešto više od tri i po stoljeća živjela je i razvijala se alhamijado književnost kod nas. Njena znanstvena ili umjetnička vrijednost daleko je prelazila okvire Bosanskog pašaluka, jer ima nekoliko imena čije stvaralaštvo stoji vrlo visoko na vrijednosnoj skali orijentalne literature.