Nacionalni blagdana Bošnjaka 20. novemabr ‒ Dan ZAVNOS-a, u Kulturnom centru Novi Pazar obilježen je prigodnim aktivnostima. Čestitajući ovaj blagdan, urednica programa u ovoj ustanovi Hasna Ziljkić je podsjetila na događaj iz 1943. godine, kada je na isti dan u Pljevljima osnovano Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Sandžaka ZAVNOS. Takođe, ona je podsjetila i na odluku Bošnjačkog nacionalnog vijeća iz 2004. godine da se 20. novembar praznuje kao jedan od bošnjačkih nacionalnih blagdana, ali i na odluku Savjeta za nacionalne manjine R. Srbije iz 2005. godine kojom je potvrđeno pravo Bošnjaka da obilježavaju svoje blagdane, među kojima je naveden i 20. novembar ‒ Dan ZAVNOS-a.
„U vrijeme turbulentnih ratnih prilika, od 1941. do 1945. godine, na temeljima jugoslovenske antifašističke revolucije nastaje ZAVNOS, koji je predstavljao najviše politčko i predstavničko tijelo naroda Sandžaka, simbolizirajući višestruki trijumf prijateljstva bratstva i jedinstva, odanosti, časti cjelokupnog njegovog stanovništva. Ovo je blagdan koji je određen kao nacionalnih blagdan Bošnjaka, ali to je blagdan svih koji žive ovdje. Ovaj dan i sjećanje na ovaj dan je simbol ideje zajedništva“, kazala je, između ostalog, Ziljkić.
Historičar dr. Redžep Škrijelj je podsjetio na važne historijske činjenice iz tog perioda. Tadašnje Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Sandžaka formirano je u nekadašnjoj ruždiji u Pljevljima, 20. i 21. novembra 1943, uz prisustvo više od 270 delegata koji su potvrdili da će se sandžački narod, zajedno sa svim oblasnim komitetima, priključiti narodnooslobodilačkoj borbi i da će Sandžak biti jedna od budućih jedinica o kojoj će se govoriti na II zasijedanju AVNOJ-a.
„Međutim, i pored izabrana 62 delegata, delegati Sandžaka nisu mogli prisustvovati iz određenih, možda i bezbjedonosnih razloga. Uprkos svemu tome, možemo biti ponosni što smo se mi, građani Sandžaka, izjasnili za jednu aktivnu borbu za oslobođenje države i dali svoj doprinos antifašizmu“, izjavio je prof. Škrijelj.
Sjedište ZAVNOS-a je kasnije premješteno u Novi Pazar. Međutim, 29. marta 1945, u zgradi današnjeg Bošnjačkog nacionalnog vijeća ukinut je ZAVNOS. Tako je prekinuto nadanje stanovnika da će Sandžak postati jedna od administrativnih, možda i federalnih jedinica.
O razlozima ukidanja ZAVNOS-a Škrijelj je rekao da je, u suštini, rijetko ko smio da glasa protiv ukidanja, jer se tako zahtijevalo iz Komunističke partije Jugoslavije, odnosno vrha države. „Nakon onoga što se sa Bošnjacima dešavalo 1944. i 1945, jedan izuzetno loš momenat koji se zove »Hadžet«, stanovništvo je zastrašeno, tako da su Bošnjaci i ostali građani Sandžaka izglasali da se ukine Sandžak. Međutim, i pored svega toga, mi danas sa ponosom slavimo Dan Sandžaka, sa ponosom iskazujemo zadovoljstvo što nam je država omogućila da kao jedan od oblika naše participacije u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji budemo jedan od aktivnih subjekata koji su rekli svoje „ne“ fašizmu. To antifašističko opredjeljenje, Bošnjacima i svim građanima Sandžaka, kao nenapadačkom narodu, znači mnogo. Zahvaljujući svim subjektima, i političkim i društvenim i kulturnim, mi smo u prilici da posebno budemo zadovoljni zbog mogućnosti da budemo među brojnim nacionalnim zajednicama u Republici Srbiji koje imaju svoje blagdane“, rekao je Škrijelj.
„Naše narodno kulturno blago“, radni je naziv projekta u kojem su sadržane aktivnosti povodom obilježavanja Dana ZAVNOS-a. Od 2014. godine ovaj projekat podržava Ministarstvo kulture i informisanja na osnovu konkursnog finansiranja.